Leadership

Board of Directors 2018–2019

Directors

  • Tracee AbelJCCS PC, Helena Term 2018-2021
  • Marc Giullian, PhD
    MSU Jake Jabs College of Business, Bozeman
    Term 2017-2020
  • Bill HughesAnderson ZurMuehlen & Co, Butte
    Term 2017-2020
  • Steven JohnsonAnderson ZurMuehlen & Co PC, Helena Term 2018-2021
  • BAR RepresentativeHeidi Morrison, McDermott Financial Sservices, BozemanTerm 2017-2021
  • Gabbye RectorNorth 40 Outfitters, Great Falls Term 2016-2019
  • Jodi RuckmanHuffine McMilllan Arntzen & Ruckman PLLP, Lewistown
    Term 2018-2021
  • Russell Rice
    Eide Bailly LLP, BillingsTerm 2016-2019
  • Sarah SchleppStudent Representative, MSU Bozeman Term 2018 - 2019

AICPA Council Representatives

    • Elected Council Representative

      Gordon "Gordy" Thompson Anderson ZurMuhlen, Havre Term expires Fall 2018
    • Appointed Council Representative

      Josh HerboldUniversity of Montana, MissoulaTerm expires Spring 2018

    • John SteinhoffAscendant Advisory Group LLC, HelenaTerm expires Spring 2019

Committee Chairs

  • Ethics Committee Chair

    Troy Watling Gallatin Airport Authority, Belgrade
  • Federal Taxation Committee Chair

    Kevin Hubley Hubley Phillips & Williams, Bozeman


    • Legislation & Governmental Affairs Committee Chair

      George Olsen (Retired)
    • State Taxation Committee Chair

      Krystal Stewart Anderson ZurMuehlen, Helena
    • Peer Review Committee Chair

      Stefeni FreeseAnderson ZurMuehlen, Billings

 

 

 

 

Past Presidents

2010s

Josh Herbold, 2017-2018

Annette Hill, 2016-2017

Brenda Byrnes,
2015-2016

Ann Deegan 2014-2015

Paul Nisbet 2013-2014

  • Gordon Thompson 2012–2013
  • David Sather 2011–2012
  • Ron Yates 2010–2011

2000s

  • Kyla Stafford 2009-2010
  • Ryan Screnar 2008-2009
  • Gary Staudinger 2007-2008
  • Dan Vuckovich 2006-2007
  • Dwaine Iverson 2005-2006
  • James Galipeau 2004-2005
  • James Woy 2003-2004
  • Judy Paynter 2002-2003
  • Richard Reisig 2001-2002
  • Marilyn Bartlett 2000-2001

1990s

  • Melvin McFetridge 1999-2000
  • Cheri Burns 1998-1999
  • Walter Kero 1997-1998
  • Robert Chrysler 1996-1997
  • Patricia Douglas 1995-1996
  • Leonard Deppmeier 1994-1995
  • Gary Demaree 1993-1994
  • Daniel Eigeman 1992-1993
  • Anthony DiLello 1991-1992
  • Joe Shevlin 1990-1991

1980s

  • Ellen Solem 1989-1990
  • Patrick Davison 1988-1989
  • Ronald Taylor 1987-1988
  • Denis Adams 1986-1987
  • Timothy Sather 1985-1986
  • Michael Holland 1984-1985
  • Darrell Ehrlick 1983-1984
  • Gary Carlson 1982-1983
  • Ellen Feaver 1981-1982
  • Ray Curtis 1980-1981

1970s

  • Robert Prigge 1979-1980
  • Karl Sorenson 1978-1979
  • Robert Bragg 1977-1978
  • Michael Brown 1976-1977
  • John Wheeler 1975-1976
  • Jack Stevens 1974-1975
  • Stone Paulson 1973-1974
  • Richard Gunlikson 1972-1973
  • Todd Lindberg 1971-1972
  • Everit Sliter 1970-1971

1960s

  • George Koyl 1969-1970
  • Maurice (Meese) Clark 1968-1969
  • Jack Kempner 1967-1968
  • George Campanella 1966-1967
  • William Schmidt 1965-1966
  • Norm Wilson 1964-1965
  • Maurice Colberg 1963-1964
  • Max Swanson 1962-1963
  • Henry Jordahl 1961-1962
  • Clarence Misfeldt 1960-1961

1950s

  • George Anderson 1959-1960
  • Anthony Gerharz 1958-1959
  • R.R. Mountain 1957-1958
  • Howard Gaare 1956-1957
  • S. Clark Pyfer 1955-1956
  • E.R. Blinn 1954-1955
  • John Wallin 1953-1954
  • J. Roland Peterson 1952-1953
  • J. Rodney Renman 1951-1952
  • C.E. Coulston 1950-1951

1940s

  • Bruce Risley 1949-1950
  • W.K. Good 1948-1949
  • C.J. Bjornlie 1947-1948
  • R.A. Lathom 1946-1947
  • R.L. Watkins 1945-1946
  • W.F. Seel 1944-1945
  • W.F. Finlay, Sr. 1943-1944
  • B.F. Holcomb 1942-1943
  • H.P. Higgins 1941-1942

1930s

  • A.J. Rowland 1939-1940
  • M. Stotesbury 1938-1939
  • Anthony Gerharz 1937-1938
  • Roscoe Thomas 1936-1937
  • Hugh Galusha, Sr. 1935-1936

Distinguished Service Award Recipients

  • Jim Galipeau 2018
  • Dan Vuckovich 2017   
  • Gary Staudinger  2016
  • Dr. Teresa Beed 2015
  • Richard Reisig 2014
  • Dwaine Iverson 2013
  • Thomas Shea 2012
  • Lowell Duffner 2011
  • Walter Kero 2010
  • Robert Bronson 2009
  • Boyd Taylor 2008
  • Abram “Mac” Stevens 2007
  • Robert Chrysler 2006
  • Gary Demaree 2005
  • Richard Gunlikson 2004
  • Anthony DiLello 2003
  • Joseph Shevlin 2002
  • James Smrcka 2001
  • B. Cody Jackson 2000
  • Curtis Ammondson 1999
  • Patricia Douglas 1998
  • Daniel Eigeman 1997
  • Beryl Stover 1996
  • Ronald Foltz 1995
  • Mary Craig 1994
  • Ronald Taylor 1993
  • Shirley Warehime 1992
  • Everit Sliter 1991
  • Patrick Davison 1990
  • Michael Holland 1989
  • George Campanella 1988
  • David Ottolino 1987
  • Darrell Ehlick 1986
  • Ellen Feaver 1985
  • Gary Carlson 1984
  • Ward Junkermier 1983
  • Ray Curtis 1982
  • Robert Bragg 1981
  • Howard Gaare 1980
  • Mack Hamilton 1979
  • Alfred Stiff 1978
  • Clarence Misfeldt 1977
  • Max Swanson 1976
  • George Koyl 1975
  • William Schmidt 1974
  • Manis Roush 1973
  • William Artz 1972
  • John Cross 1971
  • Jack Kempner 1970
  • Ann Johnson Kindred 1969
  • Henry Jordahl 1968
  • Anthony Gerharz 1967
  • George Anderson 1966
  • S. Clark Pyfer 1965
  • Maurice Colberg 1964